.

Pagrindinis >> Administravimas

TURINYS
(1.15)
Kuo skiriasi Windows XP Professional ir Windows XP Home?
(2.4)
Ar verta pereiti nuo FAT32 į NTFS?
(2.5)
Kas yra NTFS  ir kaip ji dirba?
(2.7)
Kas yra klasteris?
(2.8)
Kaip sumažinti įdiegtos XP operacinės sistemos apimtį?
(2.9)
Ar galima konvertuoti diską iš FAT32 į NTFS be duomenų praradimo?
(2.17)
Po prieigos prie failų teisių pakeitimo(security permissions)  NTFS sistemoje norisi grąžinti viską, kaip buvo iki nustatymo. Ar tai įmanoma?
(3.3)
Kaip pagreitinti XP interfeiso darbą?
(3.19)
Kur dingo skiltis Security  NTFS tomuose ir kas atsitiko su skiltimi Sharing?
(3.27)
Kompiuteris išsijunginėja labai ilgai. Kaip pagreitinti?
(6.11)
Kaip pakeisti pagrindinę plokštę be sistemos pakeitimo?
(8.1)
Kaip leisti kitiems mano tinklo vartotojams naudotis mano resursais?
(8.2)
Kas yra Remote Desktop ir kaip su juo dirbti?
(8.6)
Kap visiškai išjungti tarnybą QoS (Quality of Service). Kaip ją nustatyti? Ar tiesa, kad ji riboja tinklo greitį?
(8.7)
Kaip nustatyti nuotolinio valdymo serverį ХР?
(8.11)
Kaip paslėpti vartotojo vardą iš Welcome Screen?
(8.12)
Kaip uždrausti vartotojui prisijungti?
(8.13)
Kaip uždrausti vartotojui jungtis tinklu?
(8.14)
Kaip nustatyti IPv6 ХР sistemoje?


(1.15) Kuo skiriasi Windows XP Professional ir Windows XP Home?                                                                             <Top>

Abi šios sitemos turi labai daug bendro, ir XP Pro ir XP Home sukurtos tuo pačiu pagrindu, NT 5.1. Skirtumas tik tas, kad XP Home nepalaiko keleto funkcijų dirbančių  XP Pro. XP Home nepalaiko šių funkcijų: Remote Desktop – leidžia nuotolinį darbą su kompiuteriu. Offline Files and Folders – leidžia turėti priėjimą prie tinklo resursų kai atjungta nuo serverio Scalable processor support – daugiaprocesorinių sistemų palaikymas. Encrypting File System – duomenų šifravimas duomenų sistemos pagalba. Access Control – priėjimo prie duomenų, programų ir kitų resursų ribojimas. Centralized administration – sistemos centralizuotas administravimas domeno ribose. Group Policy – lengvina kompiuterio vartotojų administravimą. Software Installation and Maintenance – automatiškai instaliuoja, konfiguruoja, remontuoja ir ištrina programinę įrangą. Roaming User Profiles – priėjimas prie Jūsų dokumentų iš bet kurios vietos, kur Jūs prisijungėt pri domeno. Remote Installation Service (RIS) – nuotolinio operacinės sitemos instaliavimo tinkle palaikymas. Multi-lingual User Interface (MUI) add-on – skirtingų vartotojų interfeiso kalbos pakeitimo palaikymas. Be to, yra nežymus skirtumas tarp interfeisų, pavyzdžiui, XP Home negalima išjungti Simple File Sharing ir įjungti normalų.  

(2.4) Ar verta pereiti nuo FAT32 į NTFS?                                                                                                                    <Top>

Viskas priklauso nuo to, kokiu tikslu jūs naudojate kompiuterį, ir kiek pas jus operatyviosios atminties. Reiktų įsidėmet, kad NTFS dirba kiek lėčiau nei FAT, dėl papildomai kraunamų servisų ir jos saugumo sistemos. Jei pas jus mažai operatyviosios atminties, ir jūs nusprendėt įsidiegti XP, tai jums negalima nustatinėti NTFS. Jei pas jus 128MB ar daugiau, tai galima ir pagalvoti apie NTFS. Reiktų apsvarstyti privalumus ir trūkumus NTFS paprastam naudojimui, kas jums ir reikalinga. FAT32 privalumams galima priskirti tai, kad ji greitesnė ir reikalauja mažiau atminties darbui. Jei sistema dirba tik su FAT32, tai į atmintį nesikrauna tvarkyklės ir servisai, reikalingi NTFS. Be to, naudojant FAT32 yra galimybė prieiti prie disko kraunantis iš įkraunamojo diskelio W9x. NTFS privalumus paprastam vartotojui galima aprašyti vienu žodziu: indestructible. Iškraipyti NTFS sudėtinga, nors įmanoma. Pabandymui buvo išleidžiamos krūvos priedų, disko optimizatoriai, ir pačiais netinkamiausiais momentais buvo spaudžiamas mygtukas „reset“. Tokio „sadizmo“ dešimtkartis pakartojimas jokio poveikio sistemai nepadarė, ji tęsė darbą be klaidų. Be to, NTFS turi įdiegtus duomenų šifravimo įrankius, kas suteikia pasitikėjimo duomenų saugumui. Žinoma, su sąlyga, kad sistema nebus perdiegiama.

(2.5) Kas yra NTFS  ir kaip ji dirba?                                                                                                                             <Top>

NTFS išaugo iš duomenų sistemos HPFS, kartu dirbant IBM ir Microsoft OS/2 projektui. Ji pradėta naudoti kartu su Windows NT 3.1  1993 metais. Windows NT 3.1 turėjo konkuruoti su serveriais NetWare pagrindu ir Unix, todėl NTFS turėjo visus tuometinius pasiekimus. Štai pagrindiniai :

Darbas su dideliais diskais. NTFS turi 512 baitų dydžio klasterį, kas iš esmės optimalu, bet ji galima keisti iki 64K. Svarbiau yra tai, kad NTFS teoriškai gali dirbti su  16,777,216 terabaitų dydžio tomais. Teoriškai  todėl, kad kol kas tokių dydžių diskų dar nėra ir atsiras jie turbūt dar negreit.

Pastovumas. NTFS turi dvi kopijas FAT analogo, kurios vadinasi MFT (Master File Table). Skirtingai nuo FAT MSDOS, MFT labiau primena duomenų bazės lentelę. Jei MFT originalas pažeistas aparatūrine dalimi (pavyzdžiui, bad-sektoriaus atsiradimas), tai sistema, kraudamasi sekantį kartą, naudoja MFT kopiją ir automatiškai sukuria naują originalą, neįskaitydama pažeidimų. Bet tai nėra svarbiausia. Svarbiausia, kad NTFS įrašant duomenis į diską naudja tranzakcijos sistemą. Ši sistema atėjo iš СУБД (Cистема управления базами данных) Sistema Duombazems Valdyti, kur duomenų pilnumo apsauga – gyvybiškai svarbus dalykas. Vien tik tai sako apie jos efektyvumą. Supaprsatintam režime ji dirba taip:

NTFS į(iš)ėjimo tvarkyklė inicijuoja įrašymo procesą, tuo pat metu praneša  Log File Service servisui žinią apie vykstantį logą.

Duomenys rašomi į kešą, valdant servisui Cache Manager.

Cache Manager duomenis siučia į Virtual Memory Manager-у (virtualios atminties menedžerį), įrašymui į diską foniniame režime.

Virtual Memory Manager siunčia duomenis disko tvarkyklei, perleisdamas juos per Fault Tolerant Driver (jei pas jus masyvas RAID).

Disko tvarkyklė siunčia duomenis valdikliui, kuris juos įrašo arba į kešą, arba tiesiai į diską.

Jei ši operacija praeina be klaidų, logo įrašas ištrinamas.

Jei vyksta nukrypimai, logo įrašas lieka tranzakcijos lentelėje ir sekantį kartą jungiantis prie disko Log File Service randa šį įrašą, ir tiesiog viską grąžina taip, kaip buvo iki šios operacijos.

Tokia sistema garantuoja absoliutų duomenų saugumą kopijuojant, perkeliant ir trinant duomenis ar aplankus. Keičiant duomenis, jūs prarandate tuos duomenis, kurie buvo nukrypimo momentu atmintyje ar keše ir nespėjo įsirašyti į diską.

Saugumas. NTFS peržiūri duomenis kaip objektus. Kiekvienas duomenų objektas turi tokių savybių, kaip jo vardas, sukūrimo data, paskutinio atnaujinimo data, archyvinė būklė ir saugumo deskriptorius. Duomens objektas taip pat turi metodų rinkinį, kurie leidžia su juo dirbti, tokie kaip open, close, read ir write. Vartotojai, įskaitant ir tinklo, kreipdamiesi į duomenį iššaukia šias funkcijas, o Security Reference Monitor sprendžia, ar turi vartottojai teisę kuriai nors funkcijai. Be to, duomenis galima šifruoti. Tiesa, reikia būt atsargesniems su šifravimu. Jei jūsų sistema „užlūš“, ar jūs ją perdiegsit, tai jūs negalesite perskaityti užšifruotų duomenų, jei neturite ERD.

Duomenų kompresija. NTFS leidžia suspausti atskirus duomenis ar aplankus, skirtingai nuo DriveSpace, kuris leidžia suspausti tik visą diską pilnai. Tai labai patogu taupant vietą diske, pavyzdžiui, galima suspausti grafinius duomenis BMP formato, arba tekstinius duomenis, kas vartotojui bus skaidru.

Palaikymas ISO Unicode formato. Unicode formatas naudoja 16bit kiekvieno simbolio kodavimui, skirtingai nuo ASCII, kuris naudoja 8bit, ar dar blogiau - 7bit. Paprastam vartotojui tai reiškia, kad dabar jis gal duomenis užvardinti bet kokia kalba, nors ir kiniškai – sistema tai palaikys nereikalaudama išsaugoti kodinio puslapio, kaip tai darė DOS ir W9x.

(2.7) Kas yra klasteris?                                                                                                                                                 <Top>

Klasteris – minimalus dydis diske, kuris gali būti išskirtas duomenų sistemos vieno failo saugojimui. Išskiriamas jis automatiškai, formatuojant diską, pagal priklausomybę, norodytą lentelėje:

Skyriaus dydis

Sektorių klasteryje

Klasterio dydis

< 512mb

1

512 baitų

< 1024mb

2

1K

< 2048mb

4

2K

< 4096mb

8

4K

< 8192mb

16

8K

< 16384mb

32

16K

< 32768mb

64

32K

> 32768 MB

128

64K

Nedidelė išimtis sisteminiam skyriui: jei jis mažesnis nei 2048MB, klasterio dydis, naudojant NTFS,visada 512 baitų.

Be to, konvertuojant iš FAT32 skyriaus į NTFS įdiegta į XP naude convert, klasterio dydis visada bus 512 baitų. Kad to išvengtume, teks pasinaudoti išorinėmis programomis, pavyzdžiui, Partition Magic.

Sužinoti klasterio dydį XP sistemoje galima keliais būdais. Visų pirma, galima rasti Administrative Tools -> Computer Management -> Storage -> Disk Defragmenter. Išrinkti reikalingą diską ir paspausti Analyze. Per keletą sekundžių atsiras lentelė, kur yra trys mygtukai. Paspaudimas View Report paleidžia langą, kuriame daug informacijos apie išsirinktą diską, tuo pačiu ir apie Cluster size.

Yra dar vienas metodas, kuris tinka ne tik XP. Sukuriamas, arba imamas esantis, mažas failas 1 - 500 baitų dydžio. Jame spaudžiamas dešinys pelės klavišas, išsirenkama Properties. Žiūrim į du punktus, Size ir Size on disk. Size turi būti apie 10 baitų (arba kokio realaus dydžio jis yra), o Size on disk bus maždaug, 4096 baitų, kas atitinkamai ir yra klasterio dydis.

Klasterio dydį galima išrinkti pačiam rankiniu būdu, tiesa, tik formatuojant. Tai daroma taip: "format d: /A:size", kur size klasterio dydis baitais. Bet yra taisyklės, kurių reikia laikytis: pirma, klasterio dysis turi būti tinkamas fizinam sektoriui, t.y. 512 baitams dažniausiai pasitaikančiais atvejais; antra, yra klasterių riba vienam skyriui.

Be to, reikia įsidėmėti, kad esant didesniam nei 4 Kb klasteriui NTFS skyriuje nedirbs suspaudimo funkcijos, įdiegtos į duomenų sistemą.

 (2.8) Kaip sumažinti įdiegtos XP operacinės sistemos apimtį?                                                                                        <Top>

Galima pašalinti aplankus:

%SystemRoot%\Driver Cache\i386\ Tai galima padaryti tik tuo atveju, jei visi įrenginiai jau stovi ir dirba. Prijungiant naują įrenginį sistema prašys naujo distributyvo.

%SystemRoot%\system32\dllcache\ Tai apsaugotų sisteminių duomenų kešas, naudojamas jų automatiniam atsatymui esant pažeidimams. Pagal nutylėjimą aplanko dydis 400 Mb, ir nustatomas jis parametru SFCQuota (0xFFFFFFFF) registro rakte HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Winlogon Pakeisti sisteminių duomenų kešo dydį galima komandos “sfc” pagalba: sfc /cachesize=0 (galima įvesti kitą reikšmę, pavyzdžiui, 3 Mb), o paskui rankiniu būdu pašalinti visus duomenis. Jei neužduotume komandos /cachesize=0, tai per sekantį apsuagotų sisteminių duomenų tirkinimą sistema vėl pripildys kešą iki duoto dydžio.

Išjungti System Restore. Tai galima padaryti čia: System Properties -> System Restore -> Turn off System Restore for all drives. Tuo jūs ištrinsite visą informaciją, kuri įrašyta System Restore ir saugoma aplanke System Volume Informatiоn.

Išjungti Hibernate. Taip vadinama technologija, kuri leidžia greitai išjungti ar įjungti kompiuterį. Grindžiama ji tuo, kad išsaugo operatyvios atminties duomenis failo pavidalu standžiąjame diske. Todėl ją naudojant sisteminiame diske visada yra failas pavadinimu hiberfil.sys, tokio dydžio kaip ir operatyvioji atmintis. Tai trinti rankiniu būdu beprasmiška, pirma, tai galima padaryti tik naudojat kitą OS, antra, kraunantis jis bus sukurtas iš naujo, net jei kompiuteris nebuvo paliktas hibernate režimu. Tai padaryta tam, kad nebūtų tokių situacijų, kai kompiuteris negali įeiti į hibernate dėl to, kad neužtenka vietos diske tam. Tam, kad galima būtų pašaliti šį failą visam laikui, reikia išjungti hibernate, tai galima padaryti Control Panel – Power Options, skyrius Hibernate, nuimti varnelę Enable Hibernate.

Pakeisti Swap failo dydį. Pagal nutylėjimą XP suskuria failą pusantro karto didesnį nei operatyvioji atmintis. Su šiuolaikiniais RAM dydžiais, kurie net namų kompiuteriuose siekia 1GB, ir to dydžio failas, kurį XP išskirs pagal nutylėjimą, daugumai vartotojų nereikalingas. Pakeisti failo dydį galima per System Properties – skyriuje Advanced, mygtukas Settings skyriuje Performance. Atsidariusiame lange pereinam į skyrių Advanced ir spaudžiam mygtuką Change skyriuje Virtual Memory.

  Pav. adm2.8

Atsidariusiame lange išsirenkame diską arba skyrių, kuriame norime pakeisti failo dydį, įvedame reikalingas reikšmes ir spaudžiame mygtuką Set. Lieka tik perkrauti kompiuterį.

(2.9) Ar galima konvertuoti diską iš FAT32 į NTFS be duomenų praradimo?                                                                 <Top>

Galima pasinaudoti komanda CONVERT:  /FS:NTFS [/V] Viskas įvyks per sekantį įkrovimą. Duomenų ir be šio neprarasime, bet rekia turėti omenyje, kad klasterio dydis po konvertavimo bus 512 байт, kas nelabai gerai paprastuose skyriuose, be to, diskas po konvertacijos bus smarkiai defragmentuotas. Atgalinis veiksmas (NTFS -> FAT) be duomenų praradimo XP įrankiais neįmanomas, teks suformatuoti skyrių iš naujo.

Konvertavimą įvykdyti taip pat gali programa Partition Magic. Su NTFS 5 dirba normaliai, pradedant 6.0 versija, bet jei bus naudojama tik įkraunamoji diskete, tai tiks ir 5.01 versija. Duotoji programa leidžia ir atvirkštinį konvertavimą be duomenų praradimo ir netgi gali keisti klasterio dydį (gaila tik su FAT16 и FAT32). Partition Magic nedirba su dinaminiais diskais, tik su pagrindiniais.

 (2.17) Po prieigos prie failų teisių pakeitimo(security permissions)  NTFS sistemoje norisi grąžinti viską, kaip buvo iki nustatymo. Ar tai įmanoma?                                                                                                                                                                <Top>

Taip, tai įmanoma. Dar daugiau, tai tiesiog būtina, jei jūs padarėt XP su FAT ar FAT32, o vėlaiu sukonvertavot duomenų sistemą į NTFS. Tam, kad grąžinti leidimą pagal nutylėjimą NTFS sistemai, įeikite į sistemą administratoriaus teisėmis, ir komandinėje eilutėje įveskite:

Secedit /configure /db C:\windows\temp\temp.mdb /Cfg c:\winnt\inf\defltwk.inf /areas filestore

Duotoji procedūra užkiudys visus failus iš aplanko %Windir% ir "Program Files", o aplankui "Documents and Settings" visgi teks sugrąžinti teises rankiniu būdu.

Pastebėjimas: po komandos įvykdymo jūs galite gauti pranešimą apie tai, kad užduotis įvykdyta, bet dalis failų dingę ir jiems komanda neįvykdyta.

(!) Jei jūs uždraudėt priėjimą prie failų SYSTEM vartotojui sisteminiame diske, to pasekoje bus sistemos neužkrovimas. Šios problemos išsprendimui teks pasinaudoti kita kopija XP arba W2k (galiam įdiegti kitame diske ar skyriuje) ir su Windows Explorer pagalba duoti SYSTEM vartotojui visas teises prieiti prie pagrindinio aplanko.

Po šito, užsikrovus XP originalioje versijoje, nustatykite leidimą pagal nutylėjimą.

(3.3) Kaip pagreitinti XP interfeiso darbą?                                                                                                                      <Top>

Iš pradžių, reikia išjungti visus efektus. Tam reiktų įeiti į System Properties, skyrius Advanced, poskyris Performance,mygtukas Settings.

Pav. adm3.3.1

Atsirasite tokiame lange:

Pav. adm3.3.2

kuriam galima išjungti efektus po vieną, nuimant atitinkamus ženkliukus, arba išjungti visus iškart, pažymėjus punktą Adjust for best performance. Jei to maža, tai galima per Regedit paredaguoti keletą raktų. Adresu HKEY_CURRENT_USER -> ControlPanel -> Desktop yra mygtukas MenuShowDelay. Pagal nutylėjimą jo reikšmė 400, tai užlaikymo milisekundėmis reikšmė, po kurios atsiranda išskleidžiamasis meniu. Nustatykite jame 0.

 Pav. adm3.3.3

 Taip pat HKEY_CURRENT_USER -> ControlPanel -> Desktop -> WindowsMetrics yra raktas MinAnimate (jei jo nėra, tai sukurkite jį; tipas String), pagal nutylėjimą reikšmė 0. Jei padarytumėte lygų 1, tai jis nuims animacijos efektą išskleidžiant/suskleidžiant. Tam, kad šie pakeitimai įvyktų, būtina perkrauti kompiuterį.

(3.19) Kur dingo skiltis Security  NTFS tomuose ir kas atsitiko su skiltimi Sharing?                                                          <Top>

Naujai kuriant OS, Microsoft paslėpė skiltį Security ir labai supaprastino skiltį Sharing, kad nebūtų painiojami paprasti vartotojai  krūva jiems nesuprantamų užduočių ir reikšmių. Tam, kad grąžintume viską kaip buvo W2k sistemoje, būtina Windows Explorer’yje išsirinkti meniu Tools - Folder Options. Atsidariusiame lange išsirinkti skiltį View, ir skyriuje Advanced Settings nuimti varnelę Use simple file sharing (Recommended). Tai ne tik pavers sklitį Sharing į normalią būseną (su galimybe suteikti normalias priėjimo teises), bet ir grąžins skiltį Security. Šis receptas veiksmingas tik WinXP Pro, XP Home versijoje gražinti skilties Sharing į normalią būseną neįmanoma. Jeigu jums reikia suteikti normalias prieigos teises XP, teks pasinaudoti naude komandinei eilutei cacls.

(3.27) Kompiuteris išsijunginėja labai ilgai. Kaip pagreitinti?                                                                                           <Top>

Receptas ne universalus ir nedirbantis visu 100 %, bet padedantis pakankamai dažnai. Priežastimi to, kad ХР ilgai išsijunginėja, gali būti, kad ne visi procesai išsijunginėja teisingai ir sistema laukia, kada juos galima bus išjungti. Tai reguliuojasi raktu WaitToKillServiceTimeout, esančiu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control. Šio rakto reikšmę nustato laikas milisekundėmis, kurias sistema ir laukia. Pagal nutylėjimą tai 20000, kas reiškia 20 sekundžių, kurios prisideda prie laiko, sistemos sugaišto išjungiant kompiuterį, jai kokia nors programa ar tarnyba neišsijungia normaliai. Pakeiskite jį į 5000, ir viskas įvyks kur kas greičiau. Bet nerašykite labai mažai, todėl, kad galite susidurti su situacija, kai XP pradės išjunginėti programas anksčiau, nei spės išsaugoti duomenis. Kas irgi blogai.

(6.11) Kaip pakeisti pagrindinę plokštę be sistemos pakeitimo?                                                                                     <Top>

Keisdami pagrindinę plokštę turekine omnyje, kad aktyvavimo mechanizmo dėka XP sistema smarkiai prisiriša prie aparatūrinės dalies  ir daugelio įrenginių pakeitimas (dabar tai daugiau nei trys. Artimiausiu metu Microsoft ketina padidinti šį kiekį iki 5) prives prie to, kad sistema nustos dirbti ir pareikalaus aktyvuoti ją dar kartą.

O dėl paties pakeitimo, tai prieš pakeisdami pagr. plokštę Device Manager skyriuje IDE ATA/ATAPI Controllers pakeiskite Bus Master IDE nustatytą ten kaip Standart Dual Channel PCI IDE Controller. Jei šito nepadarysite, tai kraunant su nauja pagr. plokšte sistema gali nerasti kietojo disko ir jūs gausite pranešimą: "inaccessible boot device".

(8.1) Kaip leisti kitiems mano tinklo vartotojams naudotis mano resursais?                                                                        <Top>

Pradžioje egzistuoja toks aplankas Shared Documents, kuris yra Document and Settings\All Users\Shared Documents, kuris išplėstas pagal nutylėjimą ir labia patogus pasikeitimams failais ir dokumentais, ir ne tk tinkle, bet ir tarp vartotojų, dirbančių su tauo pačiu kompiuteriu.

Vienok, šių galimybų ne visada užtenka. Principas, pagal kurį vykdomas priėjimas prie resursų XP identiškas tam, kuris buvo naudojamas W2k. Jei reikia tiesiog leisti priėjimą, be teisių ribojimo, tai užtena tik įsitikinti tuo, kad vartotojas Guest neatjungtas (User Accounts ->Control panel). Po šito pridėkite teises Guest į teises išplėstame aplanke.

Tam, kad tai padarytumėt, atjunkite Simple Files Sharing (3.19 punktas), išrinkite skyrių Sharing iš Properties. Šioje skiltyje spaužiate Permissions ir atsidarys langas, šiame lange spaudziate mygtuką Add ir atsidarys štai toks langas:

Pav. adm8.1

Kuriame galima įvesti vartotojo vardą, kuriam leidžiamas priėjimas prie išrinktojo resurso. Vardas įvedamas tokiu būdu Vardas kompiuterio\Vardas vartotojo. Be to, galima vardo nevesti rankiniu būdu, o paspausti mygtuką Advanced, o atsidariusiame lange paspausti Find Now ir jūs pamatysite kompiuterio vartotojų sąrašą. Išrenkate reikalingą (mūsų atveju Guest), spaudžiate Add. Lieka tik suteikti teises išrinktiems vartotojams.

Jei diskas, kuriame yra platinamas resursas, formatuotas NTFS, tai nepamirškit pridėti vartotojo ir nurodyti jo teisių skiltyje Security.

Vienok, kartesi reikia suteikti priėjimą ne visiem iš eilės, o tik atsiriems vartotojams. Čia reiktų padaryti nedidelį žingsnelį atgal. Skirtingai nuo Win9x, XP, kaip ir bet kokiame NT teisės skirstomos ne resursų lygyje, o vartotojų lygyje.

Todėl XP neturi tokio supratimo kaip priėjimas su slaptažodžiu, prie kurio priprato vartotojai Win9x. Vartotjas jungiasi prie kompiuterio su XP, įveda slaptažodį vieną kartą ir gauna priėjimą prie visų resursų, į kuriuos jis tiri teisę.

Tam, kad vartotojas galėtų prisijungti prie kompiuterio su  XP, jis turi būti jame įrašytas. Tai daroma Control Panel skyriuje User Accounts, reikia pridėti vartotją su tuo vardu, kaip ir kompiuteryje, kuriam reikia suteikti leidimą. Šį vartotoją reiktų pridėti ir į platinamo resurso teises ir suteikti jam leidimą.

Jei bandydami prisijungti prie kompiuterio su XP jūs gaunate pranešimą, kad resursas nepasiekiamas, jums teks pridėti slaptažodį ne tik Win9x, bet ir XP. Pageidautina vienodą.

(8.2) Kas yra Remote Desktop ir kaip su juo dirbti?                                                                                                       <Top>

Taip vadinasi technologija, kurią Microsoft įvedė į XP, kuri dirba tam, kad IT specialistui netektų bėgioti po visą pastatą, tiesiog tam, kad parodytų vartotojui kaip sukurti shortcut :-)

Tai paprastas terminalas, kuris leidžia nuotoliniu būdu dirbti su kompiuteriu. Bet nederėtų iš jos laukti per daug, nežiūrint į tai, kad ši sistema puikiai tinka problemų šalinimui, normaliai dirbti nuotoliniu būdu kompiuteriu jums nepavyks. Dirbti su visomis šiomis funkcijomis galima per Remote Assistance, kurį galima rasti Start – Programs – Remote Assistance. Jį įjungus, jūs atsirasite tokiame lange:

  Pav. adm8.2.1

Reiktų pradėti nuo Invite someone to help you punkto. Po to, kai jūs jį išsirinksite, sitema patikrins tinklo sujungimą (jei jūs planuojate gauti pagalbą iš interneto, jums teks prie jo prisijungti), ir jei viskas tvarkoje, tai atsidarys sekantis langas. Tam, kad žmogus gautų galimybę jums padėti, reiktų jam persiųsti failiuką, 1 KB dydžio. Šiame lange sistema ir siūlo keletą variantų, tam galima pasinaudoti Windows Messenger, nusiųsti failiuką Outlook Express pagalba, arba tiesiog išsaugoti jį ir duoti užduotį jo atsiuntimo jums. Išsirenkam reikalingą (pvz., išsaugoti kaip vardą jums, nuo ko bus pakvietimas ir laikas, kurio metu glima bus pasinaudoti šiuo pakvietimu. Paspaudus Continue, jūs atsidursite kitame lange, kur jums pasiūlys apsispręsti, ar reikalingas slaptažodis norint prisijungti prie jūsų kompiuterio ir koks jis turi būti. Po šito jūsų paprašys išsaugoti gautą failą (jei šiame lange jūs nuspręsite pasinaudoti Windows Messenger ar Outlook Express kvietimo nusiuntimui, tai procedūra truputį skirsis nuo aprašytosios).

Šiaip ar taip, bet failiukas pristatytas, dabar viskas, ko reikia, tai jį paleisti. Pasirodys langas apie tą, kuris atsiuntė pakvietimą, paklaus slpatažodžio (jei jis yra) ir susijungimas įvyks automatiškai. Antrojo kompiuterio ekrane, tuo metu, atsiras langas iš Remote Assistance tarnybos,  kad kažkas pasijungė ir laukia leidimo pradėti darbą. Paspauskite OK ir pas jus atsiras langas.

   Pav. adm8.2.2

Viskas, ką galima daryti šiame lange, pakankamai aišku, vienintėlis patarimas, kurį galima duoti, tai per Settings išrinkti jūsų sujungimo greitį. Jeigu šito nepadarysite, tai net naudojant didelių greičių vietinį tinklą sujungimas bus optimizuotas į mažų greičių kanalą, kas labai stabdys darbą. Jei kanalas pakankamai greitas (pvz., lokalusis tinklas)  ir nustatytas greitas sujungimas, tai dirbti galima pakankamai komfortabiliai. Be to, per daug tikėtis nederėtų, pvz., pažiūrėti filmo, paleisto iš kito kompiuterio nepavyks net esant dideliems greičiams ir geriems sujungimams.

Iš kitų gerų savybių Remote Assistance galima nutraukti galimybę keistis garsiniais pranešimais (aišku, jei sujungimo greitis leidžia). Be to, jei vartotojas „sekamo“ kompiuterio leis, tai prisijungęs vartotjas galės perimti kontrolę (take control) ir gaus galimybę kontroliuoti kompiuterį ir klaviatūrą svetimame kompiuteryje. Taip pat, paspaudus ESC (nesvarbu , kuriame kompiuteryje, tame, kuris pasijungė ar lokaliame), šią teisę galima atimti.

Paskutinė rekomendacija, tai pakeiskite monitoriaus raišką kompiuteryje – serveryje į mažesnę, nei vartojama kompiuterio - kliento, net iki tol, kai pradėsite darbą. Tai reikalinga tam, kad pasijungęs klientas matytų visą serverio darbastalį, be reikalo tampyti scroolbar‘us. O tai daryti reikia prieš pradedant darbus, nes jei tai bus daroma, kai pasijungęs klientas, tai jį iš karto atjungs.

Pliusai Remote Assistance aiškiai matomi, todėl reikia išskirti keletą eilučių trūkumams. Šiaip jie nėra trūkumai, tiesiog pasitaiko atvejų, atseit tai paruoštas Terminal Server, skirtas nuotoliniam darbui. Toli gražu ne taip. Remote Assistance gerai daro tai, kam buvo sukurtas ir netinka viskam kitam. Pagindinis minusas Remote Assistance, jeijį panaudotumėm kaip paprastą terminalinį serverį, tai reikalavimas pastoviam vartotojo buvimui kitoje pusėje, be kurio leidimo išvis nieko padaryti negalima.

Be to, klientu gali būti tik kompiuteris su  XP Pro, kas taip pat prideda kai kurių apribojimų kliento aparatūrinei daliai ir praktiškai visus privalumus suveda į trūkumus, kruei dažniausiai gaunami naudojant terminalinius serverius.

Dar vienu labai svarbiu apribojimu, kuris nuveda praktiškai iki nulio visą naudą naudojant Remote Assistance naudojant ne pagal paskirtį, tai visų klientų apribojimas, pasijungusių vienu metu. Dar daugiau, jei „serveryje“ padarytume switch user, tai susijungimas per Remote Assistance prie esamo kliento bus nutrauktas, t. y., darbas vienu metu su keliais vartotojais neįmanomas.

(8.6) Kap visiškai išjungti tarnybą QoS (Quality of Service). Kaip ją nustatyti? Ar tiesa, kad ji riboja tinklo greitį?            <Top>

Teisybė, pagal nutylėjimą Quality of Service savo reikmėms rezervuoja 20 % kanalo pralaidumo (bet kokio, nors ir modemą su 14400, nors ir gigabitinį Ethernet). Be to, даже net jei panaikintume tarnybą QoS Packet Scheduler iš Properties sujungimo, šis kanalas neatsilaisvina. Atlaisvinti kanalą arba tiesiog nustatyti QoS, galima čia. Įjungiame Group Policy (gpedit.msc). Group Policy randam Local Computer policy ir spaudžiam Administrative templates. Išsirenkame punktą Network -- QoS Packet Sheduler. Išjungiam Limit reservable bandwidth. Dabar sumažinam Bandwidth limit 20% до 0, arba tiesiog jį išjungiame. Esant norui čia galima nustatyti ir kitus QoS parametrus. Kad įvyktų nustatytos permainos reikia tik perkrauti kompiuterį.

(8.7) Kaip nustatyti nuotolinio valdymo serverį ХР?                                                                                                         <Top>

Tai serveris dviejų kompiuterių sujungimui arba modemo, arba per LTP ar COM kabelį. XP sukūrimas ar nustatymas bet kokių sujungimų daromas per Create a new connection, kurį galima iškviesti per Network Connections. Tiesioginio sujungimo sukūrimui, paleidžiame šią programą ir antrame lange išsirenkame Set up an advanced connection, spaudžiame Next.

 Pav. adm8.7.1

 Kitame skyriuje išsirenkame Accept incoming connections, kad būtų leista priimti įeinančius skambučius (žmogus kitame gale  atitinkamai turi pasirinkti kitą punktą), spaudžiam Next.

Pav. adm8.7.2

Kitame lange išsirenkame įrenginius, kurie turi priimti įeinančius sujungimus, vėl spaudžiame Next.

 Pav. adm8.7.3

 Kitame lange galima sukurti virtualius sujungimus šio sujungimo rėmuose. Mūsų atveju, kai reikia tiesiog sujungti du kompiuterius, tai nereikalinga, todėl išsirenkame Do not allow virtual private connections, spaudžiam Next.

Pav. adm8.7.4

Kitame lange išrenkame kas iš vartotojų, užregistruotų kompiuteryje, galės naudotis sujungimu (šiems vartotojam turi būti leista prisijungti nuotoliniu būdu), spaudžiam Next.

 Pav. adm8.7.5

Lieka tik išrinkti kokie protokolai ir tarnybos bus naudojami. Kiekvieną protokolą galima nustatyti išrinkus jį ir paspaudus mygtuką Properties. Dar karta spaudžiame Next, paskui Finish, ir sujungimas sukurtas. Dabar belieka tik paleisti iš naujo sukurtą sujungimą ir kai jums bus reikalinga skambinti.

 (8.11) kaip paslėpti vartotojo vardą iš Welcome Screen?                                                                                                <Top>

To gali prireikti, pavyzdžiui, kai kompiuteryje yra vartotojas, kuris niekada nesijungia lokaliai, tik tinklu.

Tam, kad pašalintume vartotoją iš sąrašo leidžiamų, reikia registre

 HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList\

pridėti raktą su pavadinimu REG_DWORD susietą su vartotojo vardu. Priskyrus šiam raktui reikšmę 1 mes leisime šį vartotoją rodyti Welcome Screen, o reikšme 0 uždrausim. Nesvarbu, kad vartoto nematome, juo naudotis vis tiek galime. Tam dukart spaudžiame Crtl+Alt+Del, atsidaro klasikinis jungimosi langas, įvedam vardą, slaptažodį ir jungiamės.

(8.12) Kaip uždrausti vartotojui prisijungti?                                                                                                                     <Top>

To gali prireikti, pavyzdžiui, tik dėl tų vartotojų, kurie naudojasi jūsų resursais tik tinkle. Tam, kad uždraustumėte tokiam vartotojui prisijungti jūsų kompiuteryje, paleiskite Local Security Policy (Control panel – Administrative Tools) ir pereikite į Local Polices – User Right Assignment. Čia surandame raktą Deny logon locally, dukart jį paspaudžiame ir pridedame (Add User or Group…) vartotojus, kuriems bus draudžiama prisijungti iš jūsų kompiuteriо. Kaip paprastai, vartotoja reikia įvesti rankiniu būdu (Kompiuterio vardas\Vartotojo vardas), arba išrinkti iš sąrašo, tam prireiks paspausti mygtuką Advanced, atsiradusiame lange paspausti mygtuką Find.

(8.13) Kaip uždrausti vartotojui jungtis tinklu?                                                                                                                <Top>

Paleidžiame Local Security Policy (Control panel – Administrative Tools) ir pereiname į skyrių Local Polices – User Right Assignment. Čia surandame raktą Access this computer from the network, paspaudžiame jį dukart ir gauname galimybę pašalinti grupę, kurios vartotojai negalės prisijungti prie kompiuterio tinklu. Jei jums prireiks prijungti vartotoją iš pašalintos grupės, tai teks padaryti individualiai, per mygtuką Add User or Group. Kaip paprastai, vartotoją galima įvesti arba rankiniu būdu (Kompiuterio vardas\Vartotojo vardas), arba išrinkti vartotoją iš sąrašo, paspaudus mygtuką Advanced, atsiradusiame lange paspausti mygtuką Find.

(8.14) Kaip nustatyti IPv6 ХР sistemoje?                                                                                                                       <Top>

XP sistemoje jau įdiegtas palaikymas šio protokolo, tik jis niekur nepavaizduotas interfeise. Jo nustatymui IPv6 užtenka surinkti komandinėje eilutėje install ipv6. Nesijaudinkite, esantiems nustatymams TCP/IP tai nepakenks. IPv6 nustatymas vykdomas iš komandinės eilutės, kad apie tai daugiau sužinotumėte, tiesiog įveskite ipv6 /?.

Счетчик посещений Counter.CO.KZ 2007-12-26